Fundacja Poland Business Run w dniu 18.10.2018 w godzinach 10:30 – 13:00 organizuje Dzień Otwarty w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie przy ulicy Focha 40.
Uczestnikami będą przede wszystkim uczniowie krakowskich szkół podstawowych. Przewidujemy udział około 200 dzieci w przedziale wiekowym 7 – 15 lat w tym statystycznie ok. 5% z różnym rodzajem niepełnosprawności. Ideą przewodnią Dnia Otwartego jest prezentacja sportu osób niepełnosprawnych w formie integrującej dzieci pełnosprawne z niepełnosprawnymi.
Prezentacja goalball
Przedstawione zostaną następujące dyscypliny sportowe:
Przewidujemy również spotkanie z Paraolimpijczykiem Igorem Sikorskim (brązowym medalistą Paraolimpiady w Pjongjang, mieszkańcem Krakowa).
Prezentacja szermierki na wózkach
Jednym z elementów wydarzenia będzie punkt z „cateringiem” dla uczestników. Ideą przewodnią punktu cateringowego jest przybliżenie języka migowego. Każdy zainteresowany skorzystaniem z punktu zobligowany będzie do użycia języka migowego.
Punkt gastronomiczny podczas Dnia Sportu Niepełnosprawnych
Wszystkie stanowiska prowadzone będą przez sportowców niepełnosprawnych.
Każdy z beneficjentów będzie miał możliwość osobiście spróbować swoich sił w/w dyscyplinach sportowych. Wszystkie stanowiska będą prowadzić konkurs dla uczestników zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych. W celu pełnej integracji osoby pełnosprawne będą mogły konkurować z osobami niepełnosprawnymi (formuła open). Aby wyrównać szanse każdy uczestnik niepełnosprawny który będzie konkurował z osoba sprawną uzyska handicap. Jako przykład posłużyć może konkurs szermierki na wózkach który prowadzony będzie w formie rozgrywek turniejowych (drabika) do pięciu trafień. W przypadku walki osoby niepełnosprawnej (ON) z pełnosprawną, ON otrzymuje handicap w ilości 1 - 2 punktów w zależności od niepełnosprawności (walka rozpoczyna się wynikiem 2 – 0 dla osoby niepełnosprawnej).
Dla wygranych w poszczególnych dyscyplinach przewidujemy drobne upominki (6 nagrodzonych). W przypadku posiadania większej ilości nagród (upominków) nagrodzonych zostanie pierwszych trzech w poszczególnych dyscyplinach (18 nagrodzonych). Ponad to chcemy aby każdy uczestnik wydarzenia wyszedł z hali z drobny upominkiem w dowolnej formie (np. smycze, naklejki, słodycze, napoje itp.).
Prowadzenie Dnia Otwartego przyjmie formę „radosną, ciepłą” aby przedstawiać uczestnikom świat osób niepełnosprawnych jako wspólny świat a nie koniecznie smutny, samotny. Chcemy pokazać, że bycie niepełnosprawnym/niepełnosprawną nie wiąże się tylko z zamknięcie pewnych drzwi ale również z pojawieniem się innych możliwości (np. niepełnosprawność ruchowa nie musi oznaczać końca korzystania z roweru a jedynie zmianę formy z roweru tradycyjnego na rower ręczny).
Aut. Marcin Królikowski