Za nami obóz nauki chodu dla osób po amputacji!

26.09.2022

Share

W dniach 15–18 września w Krakowie odbył się Base Camp 2022, czyli obóz nauki chodu o protezie. W wydarzeniu uczestniczyło bezpłatnie 6 beneficjentów po amputacji nogi. Base Camp to ostatni element naszego 3-letniego projektu aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, który mogliśmy zrealizować dzięki dofinansowaniu od State Street Foundation.

Wydarzenie przeznaczone było dla osób po amputacji kończyny dolnej na poziomie uda, które poruszają się na protezie. Oprócz rehabilitacji i zajęć ze specjalistami, uczestnikom zapewniliśmy nocleg i wyżywienie w Krakowie.

W czasie 4 intensywnych dni wielodyscyplinarny zespół specjalistów pomagał uczestnikom przezwyciężyć lęk przed kolejnym krokiem i wypracować prawidłowy wzorzec chodu. Protetycy, fizjoterapeuci oraz psycholog ocenili sprawność i problemy uczestników, by wspólnie znaleźć sposób na poprawę pewności i szybkości chodu.


Rozpoczęliśmy od indywidualnych wywiadów z każdym uczestnikiem, by jak najlepiej wykorzystać każdą godzinę obozu. Współpracujący z nami specjaliści opowiedzieli o zaopatrzeniu protetycznym, wzorcowej rehabilitacji osób po amputacji czy sporcie adaptowanym. Pod kątem fizjoterapii zaplanowaliśmy ocenę blizny oraz treningi, zarówno z protezą, jak i bez niej. W programie były również zajęcia z psychologiem, joga czy lekcje siatkówki na siedząco, nie zabrakło też czasu na integrację uczestników – komentuje dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierownik zespołu fizjoterapeutów Centrum Znowu w Biegu.


Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu i Fundację Poland Business Run. Projekt został dofinansowany ze środków State Street Foundation.