Ogrodoterapia wspierana przez Poland Business Run

15.07.2021

Share

Rozpoczął się pierwszy z dwóch trzytygodniowych turnusów hortiterapii, czyli terapii ogrodem, które zostały dofinansowane przez biegaczy Poland Business Run 2021. W projekcie weźmie udział dziesięciu małych pacjentów z niepełnosprawnością neurologiczno-ruchową, którzy zostaną beneficjentami Fundacji.

Rozpowszechniona już w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie hortiterapia, nazywana też „leczeniem ogrodem”, skupia się na obcowaniu z naturą. „Ogród Pani Biedronki”, „Zielony zakątek” czy „Lawendowe pole” to przykładowe tematy tegorocznych zajęć w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, w których wezmą udział mali pacjenci. A dlaczego to ważne? Wyjaśnia Jadwiga Czeczótko, Prezes Fundacji Zdrowie Dziecka, działającej przy Szpitalu św. Ludwika:

Doznania sensoryczne, obserwowanie roślinności, poznawanie aromatu ziół i kwiatów w założeniu ma obniżyć stres, poprawić nastrój i przywrócić równowagę psychiczną. Ta forma rehabilitacji stanowi doskonałe uzupełnienie procesu leczenia i pomimo niepełnosprawności ruchowej pozwala na obserwację natury za pomocą wszystkich zmysłów: wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku.


Postanowiliśmy więc dofinansować uczestnikom zajęcia w takiej letniej odsłonie, bo wiemy, że kontakt z przyrodą wpływa pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji. Przez wakacje odbędą się dwa trzytygodniowe turnusy. Pierwszy z nich już trwa. Zajęcia na świeżym powietrzu prowadzą wykwalifikowani terapeuci, m.in. floryści i specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Cieszymy się, że dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Poland Business Run możemy wspólnie zaprosić małych pacjentów poza sale szpitalne i wprowadzić wakacyjny nastrój w trakcie hospitalizacji poprzez bliski kontakt z naturą, jaki zapewnia terapia ogrodnicza – podkreśla Jadwiga Czeczótko.


Hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie jest realizowana przez Fundację Zdrowie Dziecka od 2011 roku. Z kolei w Radziszowie projekt funkcjonuje od 2017 roku. Działanie wpisuje się również w prowadzoną przez szpital strategię wykorzystywania terapii niestandardowych jako wspomagających leczenie i rehabilitację pacjentów.