Trzecia - i ostatnia - faza planu treningowego z Runningperformace.pl

09.08.2018

Share

Na początku gratulujemy wszystkim, którzy przebrnęli przez wszystkie etapy naszych przygotowań. Cała najcięższa praca już za Wami! Teraz pozostało tylko szlifowanie formy i łapanie świeżości oraz najważniejsze - sam start. Ostatnie dwa tygodnie to niezmiernie ważny okres, ponieważ właśnie teraz można popełnić mnóstwo błędów, które będą miały wpływ na wasz rezultat podczas biegu. Najważniejsza zasada w tym okresie to nie wykonywać żadnych ekstremalnie mocnych treningów czy sprawdzianów formy, szczególnie na kilka dni przed statem. Niestety wielokrotnie spotykaliśmy się z osobami, które nawet na dzień przed zawodami próbowały przebiec podobny dystans do tego, który czekał ich nazajutrz, aby sprawdzić czy dadzą radę pokonać go kolejnego dnia. Nie róbcie tego nigdy! Takie podejście sprawia, że całą energię, którą moglibyście wykorzystać w dniu startu, wydatkujecie dzień wcześniej. W tak krótkim czasie nie będziecie wstanie odbudować sił na start docelowy. Trzymajcie się naszych wskazówek dostępnych w planach treningowych i zachowajcie układ dni treningowych dla uzyskania najlepszej dyspozycji w dniu zawodów.

Na dzień przed zawodami warto zupełnie odpocząć. Dać wytchnienie całemu ciału, żeby mogło skumulować energię i wystrzelić ją w odpowiednim momencie. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest po prostu zrobienie sobie dnia wolnego (a ponieważ nasz bieg odbywa się w niedzielę, nie powinniście mieć z tym większych problemów). Przestrzegamy przed bardzo długimi wycieczkami pieszymi, rowerowymi lub innymi sportami, które znacząco obniżą Waszą dyspozycję kolejnego dnia.

Co jeść przed startem? Polityka żywieniowa jest kluczem do optymalnego wykorzystania waszych dyspozycji. Dzień startu jest specyficzny - tego dnia unikaj jak ognia produktów zawierających duże ilości błonnika, który może mocno poruszyć Wasz układ trawienny. Nie ma potrzeby spożywania dużej ilość jedzenia, ponieważ energię potrzebną do biegu powinniście mieć zgromadzoną z poprzednich dni. Posiłek przedstartowy powinien być lekki - na przykład białe pieczywo z dżemem lub miodem.  Może być też mała kawa, jeśli wiecie, że nie wpłynie na prace Waszego układu trawiennego. Najpóźniej na 30 minut przed startem powinniście zaprzestać dostarczania jakichkolwiek składników do organizmu. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Wam osiągnąć lepszy rezultat oraz w lepszym samopoczuciu zmierzyć się z dystansem do którego tak ciężko się przygotowywaliście. Powodzenia!

PLAN DLA POCZĄTKUJĄCEGO BIEGACZA