Komu pomagają biegacze Łódź Business Run

05.06.2019

Udostępnij

Celem corocznej akcji fundacji Poland Business Run jest pomoc osobom niepełnosprawnym ruchowo. W tym celu 8 września w dziewięciu polskich miastach wystartują charytatywne sztafety. Po raz szósty bieg odbędzie się także w Łodzi. Tu w ciągu pięciu lat udało zebrać się ponad 550 tys. zł i dzięki temu pomóc trafiła aż do 40 osób.

Jedną z nich jest Marta Matuszewska. W październiku 2017 roku kiedy przechodziła na zielonym świetle uderzył w nią samochód. Szczęście w nieszczęściu, że zdążyła odepchnąć córkę. Sama straciła nogę. – Wyszłam na zakupy i nie wróciłam – wspomina. – Nie było łatwo mi się pozbierać. Do tej pory boję jeszcze wychodzić z domu. Wkrótce jednak mam spotkanie klasowe po 30 latach i muszę tam być.

Podczas piątej edycji Łódź Business Run biegacze zbierali pieniądzem, by ufundować nową protezę dla pani Marty. – To było ogromne przeżycie. Nie spodziewałam się, że ludzie potrafią tak bezinteresownie pomagać. Jak człowiek musi radzić sobie sam to sytuacja jest trudna. Wstydziłam się wyjść na scenę, bo nie należę do najodważniejszych – przyznaje Marta Matuszewska. – Jednak jak zaczęłam rozmawiać z tymi biegaczami, to człowiek coraz mniej się krępuje. Oni nie zwracają uwagi na moją niepełnosprawność, tylko traktują jak normalnego człowieka. To też mi dodaje optymizmu.

Proteza dla Marty Matuszewskiej jest już prawie gotowa. – Właśnie miałam ostatnie przymiarki. Nie jest łatwo dopasować protezę, bo po amputacji noga bardzo się zmienia. W moim przypadku schudła i trzeba było lej protezy kilka razy poprawiać. Kończę też rehabilitację i mam nadzieję, że wkrótce pokonam strach i wyjdę do ludzi. No i muszę być 8 września na kolejnej edycji Łódź Business Run – zapewnia Marta Matuszewska.