Jak wyznaczyć trasę biegu w 7 prostych krokach?

07.07.2020

Share

Cześć, nazywam się Kamil Bąbel i od 2017 roku zajmuje się wyznaczaniem tras biegu Poland Business Run we wszystkich miastach Polski. Osobiście, jako biegacz, lubię eksplorować nowe ścieżki i tereny. W poniższym artykule pokażę Ci 7 kroków, które pomogą w wybraniu łatwej, bezpiecznej i atrakcyjnej trasy na swój start 6 września.


Podstawowym założeniem w tegorocznej edycji jest dystans, który musi wynosić 4 km. Jest to najważniejszy element, na który należy zwrócić uwagę przy planowaniu swojej trasy.  

Warto, aby bieg odbywał się na pętli. Dlaczego? Z dwóch powodów: po pierwsze jest to łatwiejsze logistycznie, bo zaczynasz i kończysz bieg w tym samym miejscu. Po drugie, nie ma różnicy wzniesień pomiędzy punktem startu, a punktem mety. Łatwiej więc porównać wtedy swój wynik z innymi osobami.  

Mając więc takie 2 założenia: 

  • dystans 4 km,
  • trasa na pętli,

możemy przejść do zaplanowania naszej trasy.

Zastanów się najpierw, czy istnieją w Twojej okolicy miejsca chętnie odwiedzane przez biegaczy. To najłatwiejszy trop. Jeśli gdzieś regularnie pojawiają się amatorzy biegania, to znak, że lokalizacja sprzyja uprawianiu tego sportu. Błonia w Krakowie, Dolina Trzech Stawów w Katowicach albo Jezioro Maltańskie w Poznaniu gwarantują nam możliwość spokojnego startu.

Czasami miejsca mniej oczywiste, ale atrakcyjne wizualnie, sprawią, że biec będzie się przyjemniej, a przy okazji można poznać nowe miejsca w okolicy. Dodatkowo będzie można zrobić sobie selfie na ciekawym tle, a to dodatkowy powód podzielenia się swoim wynikiem, choćby w social mediach. Sprawdź więc, czy istnieją jakieś zabytki, punkty widokowe, tereny zielone, albo po prostu miejsca, które warto eksplorować, biegając.  

Wybierając miejsce, warto od razu zastanowić się, jak dotrzemy na miejsce startu. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu start spod własnego domu. Jeśli zdecydujesz się pobiec wspólnie ze swoją drużyną, zapisaną na Poland Business Run, będziecie musieli wyznaczyć miejsce spotkania. Aby było sprawiedliwie, możecie sprawdzić, gdzie będzie środkowy punkt pomiędzy Waszymi domami. Miejsce wybrane? Możemy zatem przejść do punktu drugiego. 

Tegoroczna trasa Poland Business Run musi wynosić 4 km. Jeśli nie wiesz, ile to 4 km, to pomyśl, że to dystans, który przebywasz podczas około 45-minutowego spaceru. Za pomocą tej aplikacji, możesz sprawdzić odległość, jaką możesz przejść w określonym czasie.

Kiedy już wiesz, w jakim obszarze będziesz się poruszać, czas wyznaczyć trasę. Otwórz On The Go Map lub inne narzędzie z możliwością wyznaczenia trasy na mapie i narysuj wyjściową pętlę. 

Zazwyczaj nie uda Ci się od razu trafić w 4 km. Kolejnym krokiem jest przeciąganie punktów, aby osiągnąć dystans zbliżony do 4 km. Pamiętaj, że trasy wyznaczane online mogą się nieznacznie różnić od zapisu trasy w GPS, więc warto przyjąć margines błędu +/- 100 m. 

Twoja trasa jest za krótka i nie za bardzo można ją wydłużyć, bo na przykład biegasz po parku? Możesz zrobić więcej krótszych pętli lub dodać tzw. agrafkę: biegniesz do jakiegoś punktu i wracasz tym samym odcinkiem w drugą stronę. 


Start na nieznanej trasie, która nie została wyznaczona i zabezpieczona przez organizatora imprezy, to spore wyzwanie. Dlatego zanim uruchomisz aplikację biegową 6 września, sprawdź, czy na trasie nie spotkają Cię żadne niespodzianki. Możesz ją przejść, przebiec treningowo albo przejechać na rowerze. Jeśli obecność na miejscu wcześniej nie wchodzi w grę, skorzystaj z Google Street View. Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy na trasie nie ma żadnych przeszkód. Czy nie ma ogrodzonych terenów prywatnych? Czy ścieżka nie przecina strumienia? Czy w tym czasie nie odbywa się w danym miejscu remont drogi? Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że jakiś odcinek jest niedostępny, nanieś poprawki jak w pkt. 2.  

Jeśli wszystko jest w porządku, możesz jeszcze raz przemierzyć trasę z urządzeniem GPS, aby ustalić dokładny dystans.